Co potrzebuję aby uruchomić monitoring IP?

Do uruchomienia monitoringu IP potrzebne są w zasadzie tylko 2 rzeczy: odpowiednia kamera IP oraz dostęp do Internetu.

Jakie są przewagi monitoringu IP nad tradycyjnym monitoringiem CCTV?

Obraz z kamer IP jest zdecydowanie lepszej jakości niż obraz z tradycyjnych kamer analogowych, co przekłada się na lepszą rozpoznawalność osób jak i przedmiotów na nagraniach. Dodatkowo obraz z kamer IP może być rejestrowany w dowolnym miejscu, a co za tym idzie nie jest on przechowywany tak jak w monitoringu CCTV w rejestratorze, który najczęściej znajduje się w bliskiej odległości od monitorowanego terenu, przez co może zostać uszkodzony przez potencjalnego intruza.

Czym różni się państwa telewizja internetowa od transmisji kamerą internetową?
Telewizja internetowa zapewnia obraz o dużo wyższej jakości. Teoretycznie może to być nawet HD. W praktyce zależy to jednak od jakości łączy. Jakość obrazu jest ustawiana indywidualnie w zależności od sytuacji - gdzie nadajemy i dla kogo. Druga sprawa to dystrybucja sygnału i ilość oglądających. Przeciętna kamera internetowa jest w stanie obsłużyć od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Naszą telewizję może oglądać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Osobna sprawa to jakość realizacji.

Dlaczego są ograniczenia w ilości osób oglądających?
Tradycyjną telewizję, która nadaje na falach radiowych mogą oglądać miliony. Im więcej tym lepiej dla reklamodawców. W przypadku telewizji internetowej to serwer wysyła obraz do każdego użytkownika. Jego możliwości są ograniczone. Do tego nakłada się przepustowość łącza i koszty z tym związane. Optymalna ilość dla jednego serwera dedykowanego to ok. 40 tys. odbiorców. Oczywiście można łączyć serwery w klastry i zwiększyć ilość odbiorców. Na to jednak stać tylko największych ponieważ koszty przesyłu wtedy znacznie wzrastają.

Różnica pomiędzy tradycyjną telewizją, a internetową:
Telewizja tradycyjna
Plusy - nieograniczona ilość odbiorców (w obrębie nadawania).
Minusy - wysoki koszt uruchomienia, wymagana licencja, ograniczenia programowe i ilość kanałów.

Telewizja internetowa
Plusy – stosunkowo niski koszt uruchomienia, możliwość wykorzystania do prywatnych celów, nieograniczona ilość kanałów, zasięg ogólnoświatowy (w obrębie sieci internet) , większe możliwości interaktywnego uczestnictwa widzów.
Minusy - wyższe koszty transmisji dla jednego odbiorcy (transfer danych), ograniczenia co do ilości odbiorców, jakość obrazu zależna od infrastruktury. Opóźnienie transmisji do 15 sekund.

Jakie warunki musimy spełnić w miejscu imprezy, aby transmisja była możliwa?
Po stronie klienta jest tylko zapewnienie dostępu do łącza internetowego o przepustowości minimum 2 MBit/s na wysył. Zwykle w reklamach i ofertach podaje się przepustowość łącza która dotyczy ściągania danych. Nas interesuje wartość dotycząca wysyłania danych. Jeżeli transmisja ma odbywać się na stronie klienta konieczne będzie wstawienie na stronę odpowiedniego kodu odtwarzacza. W razie potrzeby możemy przygotować osobną stronę z odtwarzaczem i wtedy wystarczy zamieścić tylko link do tej strony z odpowiednią informacją.

Czy transmisja obciąża naszą stronę lub serwer?
Nie. Wstawienie kodu na stronę powoduje tylko otworzenie okienka. Cały ruch odbywa się z udziałem naszego serwera. Kod odtwarzacza można wstawić na dowolną ilość stron.

Planujemy przeprowadzenie transmisji na kilku stronach. Czy można tam wstawić nasze logo?
Tak. Pod okienkiem odtwarzacza możemy zamieścić Państwa logo lub informacje o sponsorze transmisji. Ta informacja będzie zawarta w kodzie odtwarzacza, który roześlecie Państwo administratorom poszczególnych stron.

Czy prowadzone są statystyki oglądalności.
Tak. Na bieżąco monitorujemy ruch. Następnego dnia klient otrzymuje od nas pełny raport oglądalności.

Czy transmisja jest rejestrowana i czy mamy dostęp do tych nagrań?
Transmisję można zapisywać na dwa sposoby:
Na serwerze - prawie natychmiast po zakończeniu transmisji będzie dostępna powtórka do oglądania w tym samym oknie odtwarzacza. W tej wersji materiał jest skompresowany i raczej nie nadaje się do dalszej obróbki.
Na dysku w naszym urządzeniu – całość zapisujemy w jakości HD. Po transmisji dysk jest własnością klienta. Materiał można poddać dalszej obróbce, dokonać skrótów, wstawić napisy, muzykę itp.

Czy zdarzają się przerwy w transmisji?
Rzadko, ale zdarzają się. Internet nie daje nigdy stuprocentowej pewności ciągłości sygnału. Staramy się zawsze mieć jakąś alternatywę. Awaryjnie nadajemy przez sieć 3G i korzystamy z zapasowego serwera.

Na moim laptopie obraz się zacina.
Przyczyną może być zbyt słabe łącze. Do płynnego odtwarzania potrzeba minimum 1MB/s. Proszę sprawdzić czy inne aplikacje nie korzystają w tym czasie z internetu ograniczając jego przepustowość. Przyczyną może być również zbyt słaby komputer. Potrzebna jest moc obliczeniowa do rozkodowania obrazu. Wszystkie parametry transmisji tak ustawiamy aby zapewnić jak największe dotarcie przy możliwie najlepszej jakości obrazu.

Obraz nie wyświetla się.
Proszę pobrać aktualną wersję flash playera. Przyczyną może być również ustawienie zapory Windows lub programu antywirusowego, który blokuje sygnał.